Wpływ stosowania separatorów optycznych na ilość uprawianej fasoli
Z biegiem lat zastosowanie separatorów optycznych zyskuje na popularności. Jednak wciąż w wielu zakładach czy gospodarstwach etap sortowania pozostał niezmieniony. Od lat proces sortowania ziarna przebiegał jedynie dzięki ludzkim oczom, co jak wiadomo niesie za sobą różnego rodzaju wady. Głównym problemem sortowania za pomocą ludzkich zmysłów jest niska wydajność. Dawniej proces sortowania odbywał się na zasadzie ręcznego wybierania zanieczyszczeń. Wymagało to sporo miejsca ponieważ do całości przedsięwzięcia potrzebna była taśma produkcyjna, przy której, zatrudnieni pracownicy sortowali ziarno. Proces ten był wysoce nieefektywny i dotyczył nie tylko zakładów przetwórstwa spożywczego ale także średnich i dużych gospodarstwach rolnych.
Procesy czyszczenia i sortowania to niezbędne etapy produkcji nasiennej i spożywczej – zwłaszcza w przypadku fasoli. Roślina ta wymaga większego nakładu pracy zwłaszcza jeśli chodzi o etap zbioru i sortowania. Często zdarza się, że zebrane ziarno nie zawsze jest należycie omłócone i oczyszczone przez kombajn zbożowy. Dlatego ważnym jest usunięcie połamanych i porośniętych ziaren, nasion obcych i innych zanieczyszczeń. Zastosowanie separatorów optycznych umożliwiło całkowitą automatyzację procesu. Wspomniany wcześniej czynnik ludzki został praktycznie wyeliminowany przez rozwijającą się technologię.
Wpływ technologi na zbiory ziarna
Dzisiejsza technologia rozwinęła się na tyle, że cały proces sortownia można usprawnić i przyśpieszyć a dzięki temu zaoszczędzić. Dzięki zastosowaniu separatorów optycznych, które mogą zastąpić grupę pracowników, możemy kilkukrotnie zwiększyć wydajności procesu.
Praca fizyczna zostaje praktyczne całkowicie zastąpiona maszynami do omłotu oraz separatorami optycznymi. W rezultacie tego coraz to większe gospodarstwa decydują się na uprawę fasoli i to na dużych powierzchniach. Technologia separatorów optycznych jest ciągle rozwiną i idzie w kierunku zwiększenia jakości sortowania oraz minimalizacji wkładu ekonomicznego. Ma to bardzo duże znaczenie w gospodarstwach rolnych, ponieważ pozwala nawet na odzyskiwanie surowca z partii odpadów.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych separatorów optycznych przy przetwarzaniu ziarna mamy wielką swobodę pracy. Możemy zaprogramować urządzenie na wiele sposobów, oraz w każdej chwili dodać wiele parametrów, co gwarantuje przejrzystość danych oraz łatwość obsługi. Nasze separatory optyczne posiadają integralne systemy odpylania, są łatwe w konserwacji oraz zajmują mało miejsca na hali produkcyjnej – są wysoce mobilne.
W naszej opinii używanie separatorów optycznych to rozwiązanie dzięki któremu możemy zacząć konkurować z największymi producentami fasoli, a gwarantując ilość i jakość towaru możemy eksportować coraz to większe ilości.
W razie pytań zapraszamy do skorzystania z naszej oferty