Sortowniki przemysłowe

Sortowniki przemysłowe, zastosowanie sortowników w przemyśle.

Sortowniki przemysłowe zastosowanie sortowników w przemyśle.

 

Wraz z rozwojem technologii oraz upowszechnianiem dostępności zdobyczy technologicznych, sortowniki przemysłowe zyskały na popularności. Stosowane nie tylko w zakładach przetwórstwa spożywczego, ale także w średnich i dużych gospodarstwach rolnych. Sortowniki przemysłowe mogą być wykorzystywane na wielu gałęziach przemysłu. Wiadomym jest, że przyśpieszają oraz obniżają koszy związane czyszczeniem i sortowaniem produkcji nasiennej, spożywczej oraz przemysłowej.

Maszyny stosowane w przemyśle przetwórczym, które służą do segregacji produktu, możemy podzielić na kilka typów, są to sortowniki:

  • Powietrzne
  • Sitowe
  • Grawitacyjne
  • Optyczne

Sortowniki przemysłowe optyczne, są wykorzystywane podczas segregacji produktu, gdzie nie mamy możliwości oddzielenia ziaren które są o tym samym rozmiarze, ciężarze właściwym, ale różnym kolorze. Są stosowane wszędzie tam gdzie proces separacji produktu jest bardziej wymagający, na przykład gdy naszym zadaniem jest oddzielenie granulek danego produktu o jednakowej wielkości, lecz różniących się kształtem lub barwą.

Sortowniki przemysłowe

Zastosowanie sortowników przemysłowych zależeć może tak naprawdę od naszej wyobraźni, sortowniki stosowne są w przemyśle produkującym żywność np: suszone owoce, bakalie, kawa itp. Sortowniki te mogą być również stosowane w zakładach recyklingowych zajmujących się przetwórstwem plastiku, matali kolorowych. Coraz częściej sortowniki przemysłowe spotykane są w przemyśle w którym produkowany jest plastik, szkło, biomasa czy wszelkiego rodzaju materiał siewny.

Separatory przemysłowe mogą być wykorzystane w opcji standardowego wyposażenia ale również możemy zastosować sortowniki z kamerami NIR czyli z zastosowaniem spektroskopii w podczerwieni. Funkcja ta umożliwia detekcję materiałów o innej strukturze np. detekcja szkła w plastiku, kamienie w kaszy gryczanej. Dziś na rynku dostępne są sortowniki przemysłowe dzięki którym możemy odseparować praktycznie każdy rodzaj sypkiego materiału

Proces sortowania

 

Znaczna większość sortowników przemysłowych bazuje na technologii RGB, z racji tego, że posiadają one wyższej jakości kamerę pełnokolorową są atrakcyjniejsze niż  sortowniki wykorzystujące filtry optyczne. Nowoczesne kamery RGB (z pełnym zakresem kolorów) mogą obserwować barwy z porównywalnym zakresem do ludzkiego oka

Sortownie możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich polega na wykonaniu próby na produkcie który zamierzamy odseparować od właściwego materiału. Podczas tej próby możemy przeanalizować interesujący nas materiał pod kątem odchyleń – zanieczyszczeń, tj. wielkości, kształtu i koloru. Na tym etapie operator sortownika przemysłowego decyduje, które elementy mają zostać usunięte z taśmy, a które nadają się do dalszej obróbki. Tylko i wyłącznie od na zależy jak przebiegał będzie proces sortowania, to jak zaprogramujemy separator decydować będzie czy sortować będziemy według koloru, kształtu, czy obu tych czynników jednocześnie.

Po próbie testowej i określeniu właściwych parametrów następuje docelowe sortowanie. Po dostarczeniu odpowiedniego materiału do sortowników przemysłowych, trafia on w przestrzeń o wysokim natężeniu oświetlenia. Sortowany produkt zostaje dokładnie przeskanowany, a uzyskany obraz przesyłany jest do komputera. Następnie algorytm wyszukuje na obrazach odpowiednich zmiennych i wysyła sygnał do wyrzutników (dyszy) – by pozbyć się niechcianego materiału.

W razie zainteresowania czy chęci zakupu sortowników przemysłowych zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta oraz do kontaktu, z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *