Sortowniki przemysłowe zastosowanie sortowników w przemyśle.
Wraz z rozwojem technologii oraz upowszechnianiem dostępności zdobyczy technologicznych, sortowniki przemysłowe zyskały na popularności. Stosowane nie tylko w zakładach przetwórstwa spożywczego, ale także w średnich i dużych gospodarstwach rolnych. Sortowniki przemysłowe mogą być wykorzystywane na wielu gałęziach przemysłu. Wiadomym jest, że przyśpieszają oraz obniżają koszy związane czyszczeniem i sortowaniem produkcji nasiennej, spożywczej oraz przemysłowej.
Maszyny stosowane w przemyśle przetwórczym, które służą do segregacji produktu, możemy podzielić na kilka typów, są to sortowniki:
- Powietrzne
- Sitowe
- Grawitacyjne
- Optyczne
Sortowniki przemysłowe optyczne, są wykorzystywane podczas segregacji produktu, gdzie nie mamy możliwości oddzielenia ziaren które są o tym samym rozmiarze, ciężarze właściwym, ale różnym kolorze. Są stosowane wszędzie tam gdzie proces separacji produktu jest bardziej wymagający, na przykład gdy naszym zadaniem jest oddzielenie granulek danego produktu o jednakowej wielkości, lecz różniących się kształtem lub barwą.
Zastosowanie sortowników przemysłowych zależeć może tak naprawdę od naszej wyobraźni, sortowniki stosowne są w przemyśle produkującym żywność np: suszone owoce, bakalie, kawa itp. Sortowniki te mogą być również stosowane w zakładach recyklingowych zajmujących się przetwórstwem plastiku, matali kolorowych. Coraz częściej sortowniki przemysłowe spotykane są w przemyśle w którym produkowany jest plastik, szkło, biomasa czy wszelkiego rodzaju materiał siewny.
Separatory przemysłowe mogą być wykorzystane w opcji standardowego wyposażenia ale również możemy zastosować sortowniki z kamerami NIR czyli z zastosowaniem spektroskopii w podczerwieni. Funkcja ta umożliwia detekcję materiałów o innej strukturze np. detekcja szkła w plastiku, kamienie w kaszy gryczanej. Dziś na rynku dostępne są sortowniki przemysłowe dzięki którym możemy odseparować praktycznie każdy rodzaj sypkiego materiału
Proces sortowania
Znaczna większość sortowników przemysłowych bazuje na technologii RGB, z racji tego, że posiadają one wyższej jakości kamerę pełnokolorową są atrakcyjniejsze niż sortowniki wykorzystujące filtry optyczne. Nowoczesne kamery RGB (z pełnym zakresem kolorów) mogą obserwować barwy z porównywalnym zakresem do ludzkiego oka
Sortownie możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich polega na wykonaniu próby na produkcie który zamierzamy odseparować od właściwego materiału. Podczas tej próby możemy przeanalizować interesujący nas materiał pod kątem odchyleń – zanieczyszczeń, tj. wielkości, kształtu i koloru. Na tym etapie operator sortownika przemysłowego decyduje, które elementy mają zostać usunięte z taśmy, a które nadają się do dalszej obróbki. Tylko i wyłącznie od na zależy jak przebiegał będzie proces sortowania, to jak zaprogramujemy separator decydować będzie czy sortować będziemy według koloru, kształtu, czy obu tych czynników jednocześnie.
Po próbie testowej i określeniu właściwych parametrów następuje docelowe sortowanie. Po dostarczeniu odpowiedniego materiału do sortowników przemysłowych, trafia on w przestrzeń o wysokim natężeniu oświetlenia. Sortowany produkt zostaje dokładnie przeskanowany, a uzyskany obraz przesyłany jest do komputera. Następnie algorytm wyszukuje na obrazach odpowiednich zmiennych i wysyła sygnał do wyrzutników (dyszy) – by pozbyć się niechcianego materiału.
W razie zainteresowania czy chęci zakupu sortowników przemysłowych zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta oraz do kontaktu, z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.